Vítejte na blogu služby pro online výuku rychlého čtení Rozečti.se, aplikace běží na adrese www.rozectise.cz

úterý 24. dubna 2012

I takto může vypadat běžný postup výukou

Naše testování plné verze aplikace je v plném proudu a je na čase si ukázat jeden z možných průběhů postupného zlepšování, viz obrázek pod textem.

Zlepšení v rychlosti čtení není (pro někoho možná bohužel) zcela lineární, ale občas i kolísá, to je úplně v pořádku.
K výkyvům i poklesům v jednotlivých lekcích může dojít z různých důvodů, jako jsou třeba aktuální duševní rozpoložení, plné soustředění vs. únava, denní doba, atd.

Podstatné je zachovat si stoupající trend a vědět, že cílem je dlouhodobé zlepšení, ne jen být lepší v každé lekci...

Výuka rychlého čtení v Rozečti.se

pátek 20. dubna 2012

Alfa-testování v plném proudu

My už se povinně Rozečítáme a poctivě testujeme ;) Za několik dnů začneme pozývat první uživatele k vyzkoušení Rozečti.se, měli byste zájem?

Zkuste si svou rychlost čtení na www.rozectise.cz a nechte nám svůj email, nebo nám přímo napište!

Těšíme se,
tým Rozečti.se

neděle 15. dubna 2012

Máme nový web

Naše přípravy na spuštění aplikace Rozečti.se vrcholí a s velkou radostí tak můžeme oznámit, že jsme již spustili nový web.
Během krátké doby teď spustíme také veřejné beta testování, proto se již brzy můžete všichni těšit na plnohodnotnou aplikaci pro online výuku rychlého čtení.

Rádi byste četli rychleji či studovali lépe? Těšíme se na Vás!

Tým Rozečti.se

Efektivní čtení


Efektivní čtení se na rozdíl od rychlého čtení nebo aktivního čtení nedá tak snadno definovat. Pokud byste se chtěli dozvědět, co přesně se za tímto termínem skrývá, a podívali se na tento termín do tří různých knih od tří různých autorů, v každé byste se dozvěděli něco více nebo méně odlišného.
Někteří používají termín efektivní čtení jen jako synonymum pro rychlé čtení. Může to ale také být jen označení pro jakýkoliv účinný čtecí postup. Pokud bychom se ale podívali na všechny tyto definice jako celek, vyjde nám z toho, že efektivní čtení je vlastně to, že někdo čte efektivně. Tedy používá správný čtecí styl společně se správným čtecím postupem a oba dva jsou přiměřené jak dokumentu, tak cíli četby.
Mezi postupy efektivního čtení určitě patří rychlé a aktivní čtení a jednotlivé čtecí metody. Patří sem ale i práce s textem, jako je podtrhávání, dělání poznámek nebo výpisků, a práce se samotnými dokumenty, které čteme. Jako správný efektivní čtenáři byste měli udržovat povědomí (a kdo nemá povědomí, tak alespoň nějaké poznámky) o dokumentech, které jste četli a jaké informace obsahovaly – tedy vlastně takový čtenářský deníček.
Další metodou efektivního čtení je opakování si. Dočtete knihu a nahlas si v pár větách přeříkáte, co jste se dozvěděli. Trošku to připomíná biflování se ve škole, ale výsledkem bude, že si víc zapamatujete a lépe si to pak vybavíte.
Efektivní čtení je vlastně obecné označení pro postup, který vám umožní co nejrychleji a s co největší účinností přečíst daný dokument, dostat z něj co potřebujete a co nejdéle si to zapamatovat.

úterý 3. dubna 2012

Naše upoutávkové video

Právě jsme dokončili přípravu prvního upoutávkového videa pro homepage Rozečti.se.
 
Budeme moc rádi, když nám zde na blogu v komentářích sdělíte, jak na vás působí a jak se vám líbí... Díky ;)

pondělí 2. dubna 2012

Aktivní čtení


Rychlé čtení je pouze jedna z metod, které může čtenář použít k efektivnějšímu čtení. V následujících týdnech se vás pokusím seznámit i s dalšími z nich. Dnes je jako první na řadě aktivní čtení.

Aktivní čtení je hlavně a především o čtenářově postoji k danému textu. Je pravým opakem je bezmyšlenkovité klouzání očí po textu, beze stopy vlastní iniciativy nebo hlubšího pochopení, bez cíle a nějaké zvláštní snahy, prostě pasivní přijímání předložených informací.
Aktivní čtenář má v první řadě nějaký cíl: chce zjistit určitou informaci, pochopit danou problematiku nebo ověřit o čem text je. Cíl mu dodává motivaci a motivace se projevuje v soustředění. Zkrátka - člověk se nefláká a kouká, aby pochopil.
Aktivní čtenář se nenechává textem vést. Naopak, předvídá ho. A pokud zjistí, že kniha nebo článek neobsahují to, co potřebuje, nebo mu to nepodávají stylem, který mu vyhovuje, nebojí se je zahodit a najít si jiný pramen.
Díky rychlosti čtení (předpokládáme, že aktivní čtenář dokáže využívat technik rychlého čtení – ať už je trénovaný nebo ne) postřehne na jednu fixaci větší část textu. Díky tomu pochopí význam celé věty dříve, než čtenář, který se textem prokousává slovo po slově. A proto je také schopen rychleji se zorientovat v myšlenkovém toku textu.
Aktivní čtenář vnímá text jako celek, ne jako sled jednotlivých vět. Během čtení klade otázky (nemusí to být nahlas), polemizuje s autorem nebo s ním přímo nesouhlasí. Po přečtení textu je schopen říct, co byla jeho hlavní myšlenka, jaký byl jeho závěr a o co se tyto závěry opírají.
A jak jste při čtení aktivní vy?