Vítejte na blogu služby pro online výuku rychlého čtení Rozečti.se, aplikace běží na adrese www.rozectise.cz

pátek 21. září 2012

20 věcí, které jsem měl(a) vědět ve 20 - první část

Vážení čtenáři,
dříve nebo později se dozvíte vše potřebné pro úspěšný a spokojený život. Určitě ale souhlasíte s tím, že kdybyste některé věci věděli alespoň o něco dříve, řekněme ve 20 letech, byl by život o tolik jednodušší... Nebo alespoň příjemnější.

Proto vám dnes přinášíme seznam 20 věcí, které byste měli ve 20 letech dělat nebo vědět, tedy jeho první půlku. Originální anglické znění naleznete na blogu Juliena Smithe (zde).
  1. Smiřte se s tím, že svět je cynik a společnost nemá zájem na vašem vzdělání. Je přeci o tolik snazší tahat peníze z nevzdělaných a neznalých lidí. Proto na svém vzdělání pracujte v co největší míře individuálně. Výsledkem bude vaše větší spokojenost a nezávislost.
  2. Pokud se vzděláváte, nespoléhejte se přespříliš na školský systém. Přiznejme si, že často je látka zastaralá už ve chvíli, kdy se dostane do osnov nebo skript. O to více informací ale můžete načerpat v praxi aktivním zájmem o obor, než jeho teoretickým výkladem. Šedivá je teorie, zelený strom praxe.
  3. Čtení je základ. Naučte se číst rychle a tak, abyste si zapamatovali maximum věcí. To všechno se dá snadno osvojit, a pokud někteří lidé zvládnou 2-3 knihy za týden, není jediný důvod, proč vy byste neměli zvládnout alespoň jednu.
  4. Negativisty nemá nikdo rád, snažte se proto na každém člověku hledat něco pozitivního. Rovněž nechtějte být vlkem samotářem – seznamujte se s lidmi, mluvte s nimi o společném tématu (vždycky se nějaké najde) a nacházejte různé možnosti spojení s nimi.
  5. Neztrácejte čas tím, že se stydíte něco udělat nebo rozhodnout. Stud a ostych byste měli z vašeho rejstříku vyřadit, naopak se snažte působit cílevědomě a tak, že si věříte.
  6. Nepodceňujte své instinkty. Pokud vám ve vztahu něco přijde zvláštní, dost často je to varovný signál, že právě tato zvláštní věc může nakonec celý vztah pokazit.
  7. Málokdo je ve svých 20 letech na rozhodovací pozici. Proto se seznamujte se staršími a zkušenějšími lidmi, kteří na těchto pozicích již jsou. Učte se od nich a snažte se s nimi strávit užitečný čas. Aby se do těchto pozic dostali, museli často prokázat ty schopnosti, které chcete mít i vy.
  8. To, o čem se domníváme, že je průměr, je spíše podprůměr. Nesnažte se proto být průměrný a zařadit se do davu. Miřte vždy alespoň o kousek výš a dál než ostatní. Stačí mnohdy jen malý krůček, abyste získali náskok.
  9. Nečekejte na druhou mízu, abyste si začali užívat. S věkem přichází i čím dál konzervativnější myšlení a právě ve 20 letech je na čase si užívat. Právě ve 20 letech byste měli dělat všechny ty děsivé a šílené věci, na které jste kdysi byli příliš mladí a za pár let budete pro změnu příliš staří.
  10. Carpe diem. Přísloví říká, abyste si užili dne, nicméně nebuďte příliš rozhazovační. Mějte vždy nějakou rezervu na horší časy. Ty mohou přijít nečekaně a vy pak budete rádi, že máte nějaké prostředky navíc.


Dokončení a tedy dalších 10 tipů vám přineseme již brzy :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář.